Metelka Competition  

MEZINÁRODNÍ HOUSLAŘSKÁ SOUTEŽ
PRAHA, 3. - 7. června 2025

SPOLEČNOST VĚNCESLAVA METELKY z. s.

Náchod, hotel Beránek Od roku 1997 pořádá Společnost Věnceslava Metelky o.s. neanonymní mezinárodní houslařskou soutěž, jejímž zakladatelem byl náchodský mistr houslař Jaromír Joo. V Náchodě, kde působil i zakladatel Krkonošské houslařské školy Věnceslav Metelka (1807-1867), se odehrávala až do roku 2012. Ačkoli se zde podařilo uspořádat 4 velmi úspěšné ročníky, ty další se z organizačních důvodů konají v Praze.

Řezba hlavy 2012 Tato neanonymní soutěž byla od počátku nekonvenční. Její vyjímečnost spočívá i v tom, že porota hodnotí nejen nový nástroj, ale houslaři musí také během jediného dne vyřezat na místě houslovou hlavici. Od 4. ročníku (2012) se soutěžící aktivně účastní bodování spolu se členy poroty a tím přebírají spoluzodpovědnost za výsledky. Proces důkladného prostudování všech soutěžních nástrojů a jejich hodnocení považujeme totiž za mimořádně přínosný. Odborná porota se tedy navíc stává mentorem a průvodcem hodnotících účastníků. Příležitost dostává i veřejnost, která uděluje cenu publika.

Účastníci musí být na soutěži osobně přítomni. Odměnou je však možnost setkání s kolegy z celého světa, možnost společně pracovat, konfrontovat svou práci, diskutovat po každém kole soutěže s porotci i mezi sebou, což je pro formování mladých houslařů zcela zásadní. To vše vytváří neopakovatelnou atmosféru, kterou doplňují koncerty, přednášky, výstava vzácných nástrojů, či neformální večery.

Z organizačních důvodů je počet účastníků omezen na 40. (prvních 40 přihlášených)!!!

Kruh umělců houslařů Národní muzeum KREMER pigmente Warchal CremonaTools PRK partners